Vatandaşa Kademeli Fatura

3.01.2022 12:26:36

CHP’li Aytekin: Havaalanlarına Ucuz Enerji Vatandaşa Kademeli Fatura

 

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, yılın ilk günü yapılan zamlara tepki gösterdi. AKP’nin halkın cebine göz diken dış güç olduğunu ifade eden Aytekin “ bütün vatandaşlar yeni yıla umutla girmeye çalışırken, AKP yeni yıl hediyesi olarak iğneden ipliğe zamlarla karşımıza geldi. İnsanların yaşama sevincini elinden aldı. Ülkede üzerine uçak inmeyen havaalanlarına ucuz enerji için ihaleye çıkılıyor iş vatandaşa gelince kademeli fatura gönderiliyor. İşte AKP’nin adaleti bu.” dedi.

 

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

 

Yılbaşı gecesi insanlar, yeni yıla umutla girmeyi düşünüyorlardı. Artan fiyatlar yüzünden sevinçleri de buruktu. Yine de 2022’ye dair umut taşıyorlardı. Ama daha yeni yılın ilk dakikalarında gelen korkunç zam haberleri, AKP’nin gerçek yüzünü gösterdi. Çay kaşığıyla verdiklerini kepçeyle geri aldılar. Asgari ücrete enflasyonun üzerinde görülmemiş zam yaptık diye övünüyorlardı, bunu canlı yayınla açıklıyorlardı. Ama faturalara, elektriğe haneye yaptıkları zammı bir tweetle açıkladılar. Bu zammı iki gün önce açıklasalar, onbinlerce çalışan maaş farkı alacaktı.  Burada da vatandaşı mağdur etmeyi tercih ettiler. Bir kez daha görüldü ki AKP vatandaşın cebine göz diken dış güçtür. Yaptıkları zam, açıkladıkları enflasyon oranının kat be kat üstündedir. Eğer bu zam oranı gerçek enflasyona göre yapılıyorsa TÜİK başkanına o verileri kim açıklatmıştır? Milletin sofrasındaki ekmekten, mutfağındaki tüpüne, temel gıda maddelerine seri zam yapılırken doları indirdik diye gözlerinde ekonominin güzelliğini görenler, vatandaşın gözlerine hangi yüzle bakacak?

 

Kademeli Zam, Onbinleri Mağdur Edecek  

Elektrik tarifesinde kademeli zam kararı alınıyor. Belirli bir tüketimin üzerine faturalar katlamalı gelecek. Türkiye’de binlerce hasta ailelerini de katınca onbinlerce kişi mağdur olacak. Evinde solunum cihazına bağlı olanlar, elektrik tüketimi yapan tıbbi malzemeleri kullanmak zorunda olanlar kara kara başına gelecekleri düşünüyor. 

AKP’nin yarattığı bu soygun düzeni vatandaşa dert yüklerken, bir avuç saray soylusunu ise ihya ediyor.

 

Havaalanlarına Ucuz Enerji Vatandaşa Kademeli Fatura

AKP’nin Türkiye’de yolcu garantisi verip de üzerine tek uçak indirmediği havaalanları var. Atıl durumda bıraktığı havaalanları var. Bu atıl havaalanlarından birisi de Balıkesir Merkez Havaalanı. Buralardaki enerji temini için, ucuz enerji alabilmek için ihaleye çıkılıyor. Ama iş vatandaşa gelince kademeli faturayla 84 milyon mağdur ediliyor. Madem üzerine uçak inmeyen havaalanlarına ucuz elektrik verilebiliyor, vatandaşa neden verilmiyor?