Bugün 16 Mayıs Balıkesir için çok önemli bir gün

16.05.2021 11:21:57

KUVAYİ MİLLİYE GÜNÜ  16 MAYIS 
Milli Mücadelede Devleşen İl : Balıkesir 
Balıkesir'de Kuvayi Milliye ateşinin yakıldığı gün..

İzmir'in 15 Mayıs 1919 tarihinde işgalinin ertesi günü dönemin Balıkesir Belediye Başkanı Keçecizade Hafız Mehmet Emin Bey Redd_i İlhak cemiyetinden aldığı telgraf üzerine 16 Mayıs 1919'da Balıkesir'in ileri gelenlerini makamına toplayarak işgali müzakere ederler Hemen bu toplantıyı takiben Okuma Yurdu , Zarbalı Hulusi Bey'in evinde yapılan gizli toplantılardan sonra Alaca Mescit toplantısı ile Kuvayi Milliye ateşi Balıkesir'de yakılmış ve tüm Anadolu'ya yayılmıştır. 
Balıkesir de kurulan Kuvayi Milliye Merkez heyeti Ayvalık, Edremit Burhaniye , Havran, Bergama da dahil olmak üzere tüm Karesi Sancagindaki milli mücadele hareketini organize etmişler , düzenli ordu kurulana kadar düşmanın Anadolunun içlerine doğru ilerlemelerini önlemek için mücadele vermişlerdir. 
Kuvayi -Milliye gününde başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için kan dökmüş tüm şehitlerimizi , gazilerimizi ve bu vesile ile Balıkesir'de Kuvayi Milliye öncüleri ve 41 bayrak adam arasında olan rahmetli dedelerim Keçecizade Hafız Mehmet Emin Bey ve Zarbalı Hulusi Bey'i rahmet , minnet ve şükran ile anıyorum.

.Aşağıdaki soldaki resim Balıkesir  'deki Kuvayi Milliye anıtıdır . En sağdaki resim ise Balıkesir Kuvayi Milliye öncüleri ve 2. Donem T.B.MM milletvekilleri. Bu resim Ankara Anıtkabir müzesi tonozlu galerilerde Kuvayi Milliye bölümünde asılı  bulunmaktadır.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Puan Verin
Yorumunuz
NOT: Küfür, hakaret, tehdit vb. gibi yorumlar yetkili ekibimiz tarafından onaylanmayacaktır.