Ekrem Yavaş Şimdi De Mera Arazilerine Göz Dikti!

29.03.2021 16:21:04

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş Şimdi de Köylüyü Hiçe Sayarak Köylünün Hayvanlarını Otlattığı mera arazilerini Jeotermal Teknolojik Sera Alanı ilan ederek Hayvancılığı bitirmeye kararlı..Konuyla İlgili açıklamada bulunan CHP Sındırgı İlçe Başkanı Serkan SAK;

”1 Nisan Perşembe günü yapılacak Nisan ayı olağan Sındırgı Belediye Meclis toplantısının 14. gündem maddesi ; İbirler ve Kocakonak mahalle sakinlerine ait olan ve hayvanların hali hazırda otlattıldığı 553 dönümlük AKÇA GÖL’ün mera vasfından çıkarılarak “Jeotermal Teknolojik Sera” bahanesi ile asıl sahiplerinin elinden alınması üzerine; Sındırgı Belediye Başkanı sayın Ekrem YAVAŞ ‘ a soruyoruz?

✅2020 yılında siz değil miydiniz; Yusufçamı Mahallesinde 392 dönüm hazine arazisini “SERA ALANI” olarak ilan eden, şimdi ne oldu da o projeden vazgeçtiniz?

✅ Akça Göldeki 553 dönümlük meranın asıl sahipleri olan İbirler ve Kocakonak mahalle halkının görüşünü ve rızasını aldınız mı?

✅ İbirler , Kocakonak ve Kurtuluş mahallelerimizdeki hayvancılarımız, mevcut bu merayı hayvanlarını otlatmak için kullanırken şimdi ne yapacaklar, tavsiyeniz hayvancılığı bırakmaları yönünde mi olacak?

✅ 553 dönümlük arazinin ne kadarlık kısmında , Jeotermal Teknolojik Sera yapmayı düşünüyorsunuz?

✅ Prosedüre uydurmak için mi 4332 sayılı mera kanununun 14/h bendini ” Jeotermal teknolojik Sera” hükmünü uyguluyorsunuz??? Şunu da belirtmek istiyorum , Seracılığa karşı değiliz, sonuna kadar da Sındırgı’da uygun yerlere yapılacak tüm Sera projelerinin yanındayız ama meralarımızı kaybetmek ve yitirmek bu kadar kolay olmamalı. Yapılacak Islahlarla meralarımız daha da zenginleştirilmelidir ve hayvancılarımızın bu zor zamanlarda hizmetine sunulmalıdır. Her arazide topraklı ve topraksız seracılık yapılabilir ama her yerde mera hayvancılığı yapılamaz. Siz saygıdeğer belediye başkanımızdan olağan nisan ayı meclis toplantısında, 14. maddeyi gündemden çekmenizi öneriyorum. Saygılarımı sunarım.Cumhuriyet Halk Partisi Sındırgı İlçe Başkanlığı olarak çocuklarımızın mirası olan meralarımızın herzaman takipçisi olacak ve sahip çıkacağız” Dedi.