Örgüt evi dediğiniz sizin cemaat evleridir yanıtı ile açıklamada bulundu

24.02.2021 07:38:43

Özlem Zengin'e 'örgüt evi' yanıtı: 'Oralar sizin cemaat evleriniz. Bizim öyle yerlerimiz yok'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, AKP’li Özlem Zengin’in Ankara'da kaçırılan öğrenciler hakkında tepki çeken ifadeleriyle ilgili, "Örgüt evi nedir Özlem Zengin? Sizin tarikat evleriniz, cemaat evleriniz vardı belki, bizde öyle şeyler yok" dedi.

cumhuriyet.com.tr​​​​​​​

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. TİP İstanbul İl Binası’ndan yurttaşlara seslenen Baş, güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son dönemde çıplak arama hakkındaki sözleriyle gündeme gelen Özlem Zegin hakkında da açıklamalarda bulunan Baş, "Özlem Zengin, Süleyman Soylu fark etmiyor. Aynı kişisiniz ikinize birden sesleniyorum Süleyman Zengin Efendi, bu gençlerimizin burnu kanasa sorumlusu sensin!” diye konuştu.

Baş’ın açıklamaları şöyle:

Mücadele de sürüyor. Emekçiler seslerini yükselttikçe umut da artıyor.

Belediyelerde çalışan 450 bin emekçi yeni dönemde yapılacak toplu iş sözleşmeleriyle üç yıldır yüzde 60’lara varan kayıplarını ortadan kaldırmayı hedefliyorlardı. İşçiler bu son dönemde KHK ile belediye şirketlerine geçirildiler ve taşeronluk sistemi böylece neredeyse kalıcı hale getirilmiş oldu. Kimi belediyelerde bu toplu sözleşme süreçleri işçiler tarafından memnuniyetle karşılanırken, birçok belediyede ise sorun var. Burada hem belediye yönetimleri hem de sendika bürokrasileri emekçilerin haklarını kazanmasının önünde engel teşkil ediyor.

‘İŞÇİYE KİM ZARAR VERİYORSA O BİZİM DÜŞMANIMIZDIR’

Hangi partinin belediyesi olduğu fark etmeksizin, işçiler, yoksulluk sınırının yarısına zor ulaşan ücretlere mahkum edenler, işçilerin düşmanıdır. "Bu para neyinize yetmiyor" tavrıyla işçilerin emeklerini küçümseyenler duygudaşlığımız söz konusu olamaz.

Sendika genel merkez yöneticilerinin işverenlerin yanında davranıyor olmalarını güçlü şekilde kınamak zorundayız. Yüksek ücretler alan sendikacıların sefalet koşullarında yaşayan işçilerin sözleşmelerini imzalama tutumunu hep birlikte reddetmeliyiz.

Kadıköy’de, emekçilerin maaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler bizzat belediye yönetimi tarafından halka servis edilirken, sendika genel merkez yöneticilerinin işçiler grevdeyken onlara sormadan sözleşmelerine gizlice imza atmaları çalışanlara büyük zararlar verdi.

İşçinin emeğinden, alın terinden üstün hiçbir değer tanımıyoruz. Kim ki işçiye bilerek, isteyerek zarar veriyor o bizim düşmanımızdır.

Sendikalar, bürokratların değil mücadele eden emekçilerin örgütleridir.

Dün Maltepe’de olduğu gibi belediye emekçileri sorunlarına çözümler üretilmediği için grev ilanlarını her gün farklı bir belediyede asıyorlar. Onlar çocuklarının ve ailelerinin geleceği için mücadele ediyorlar. Hizmet üreterek hayatımızı kolaylaştıran ve yaşadığımız şehirleri güzelleştiren belediye emekçilerine selam olsun.