CHP Heyeti Hatay’da İncelemeler Yaptı: Hatay Yanmıyor, Yakılıyor.!

Hatay’da 2 gündür devam eden yangının sona erdiğini ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirten Öztunç “Biz Hatay yanmıyor, yakılıyor dedik. 

Büyük bir facia, 1 ay içerisinde 2 büyük yangın. Bunun iyi araştırılması gerekiyor. 

Dün valiliğin ilk açıklamasında trafo dendi. 

Arkasından sayın bakan kuvvetli şüphelerimiz var dedi. 

Daha sonraki süreçte terör örgütünün de üstlendiği yönde bilgiler ulaştı. 

Birtakım zaafiyetler olduğu net açık” diye konuştu.

Yangın bölgesinde yaptıkları incelemelerin ardından “Bir istihbarat zafiyeti mi var?” sorusunu soran Öztunç, “1 ay içerisinde 2 büyük yangın çıkıyorsa mutlaka emniyetin, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın bir kez daha durum değerlendirmesi yapması gerekiyor. 

Devlet bu tip yangınlar çıkınca söndürmekle yükümlüdür. Çıkmasını engellemekle de görevlidir. 

Bu açıdan özellikle istihbarat almak, dikkatli çalışmak gerekiyor. Bir kez daha Hatay halkına geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Belen, Arsuz ve İskenderun ilçelerinde yaptıkları incelemelerde ağır hasarlar tespit ettiklerini belirten CHP Genel Sekreteri Selin Sayet Böke ise, “Şimdi devlete düşen hem sorumluları ortaya çıkarmak hem de bir sosyal devlet yükümlülüğü ile ortaya çıkmış olan hasarı hızla tespit etmektir.

Gerekli telafiyi halkı rahatlatacak şekilde devlet gücüyle yapılmalı. 

Biz bunun takipçisi olacağız hem milletvekillerimiz hem yerel yönetimler hem de bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak. Devletin bu hasarı gidermesi yönünde ve bu tarz güvenlik zafiyetlerinin olduğu iddia edilen yangınların devam etmemesi içinde devletin sorumluluğunu üstlenmesi ve yetkililerin yükümlülüklerini yerine getirmesi için mutlaka takipçisi olacağız dedi.


M.M.