16 Ocak 2021 Cumartesi
Logo

Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur? İşte İlginç Etkileri


1-12-2020
Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur? İşte İlginç Etkileri

"Erkekler sarılmaktan nefret eder ve kadınlar buna doyamaz, değil mi? Uzmanlar, bu klişe ama maalesef doğru olan genellemenin altında bazı sebepler olduğunu söylüyor. İşte o sebepler ve sarılmanın yarattığı ilginç etkiler..."

Uzmanlara göre, sarılma kadınlara terk edilmediklerine dair güvence veriyor ve erkekler, bilinçaltında kadına bakma  yükümlülüğünden kaçınmak için bundan pek hoşlanmıyor. Fakat sarılmanın psikoloji ve sağlık üzerinden sandığınızdan çok daha fazla etkisi bulunuyor.

Daha mutlu hissettiriyor

Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin, mutlu hissetmemizi sağlıyor. Peki sevdiğiniz birine sarıldığınızda vücudun oksitosin salgıladığını biliyor musunuz?

Bağışıklığı güçlendiriyor

Bu konuyla ilgili çok ilginç bir çalışma yapıldı. Araştırma kapsamında, 400’den fazla yetişkin, soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz bırakıldı. Bu yetişkinlerden bazıları virüse maruz bırakıldıktan sonra sevdikleri ile bolca sarıldı ve aynı zamanda hastalıkları da izlendi.

Sevdiği insanlarla temas halinde olan, onlara sarılan kişilerin vücudunda enfeksiyon gelişmedi. Daha da ilginç olan ise daha fazla kucaklaşanlarda hastalık belirtilerinin şiddetinin daha az olmasıydı. Yani sevdiklerinize ne kadar çok temas eder, sarılırsanız hastalık size o kadar az etki ediyor.

Sarıldığımızda Vücudumuzda Neler Olur İşte İlginç Etkileri...

Libidoyu arttırır

Sarılmayı sadece cinsel ilişki sonrası bir eyleme dönüştürdeyseniz, çok şey kaybediyorsunuz demektir. Çünkü sarılmanın aslında cinsel isteği uyarıcı bir etkisi de bulunuyor. Bu yüzden seks öncesinde ve aslında her zaman partnerinize sıkı sıkı sarılmayı deneyin.

Kaygıyı azaltır

Yapılan bir çalışmada, 16 kadın fonksiyonel bir manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) çalışması sırasında izlendi. Daha sonra bu kadınlardan bazıları partnerlerinin elini bazıları isimsiz bir adamın elini tuttu, bazıları ise kimsenin elini tutmadı. Kadınlara elektrik şoku yaşatıldı. 

Kaygı uyandıran deney sırasında, eşleriyle el ele tutuşan kadınlar, bir yabancıyla el ele tutuşan ya da hiç el ele tutmayan kadınlara göre daha az stres yaşadı. Sadece el ele temas etmenin önemi buysa, sarılmanın getireceği rahatlamayı hayal edin!


-kk


Aramalar : iliskiler, ,
BU HABERE YORUM YAPIN

Diğer Haberler

YAZARLAR (Tümü)
DEVRİM DERİN
Balıkesirspor’un hocası İstanbulspor maçını kazanmak için Gideceğiz dedi
ERDAL SARIZEYBEK
ERDAL SARIZEYBEK Pkk NIN GERÇEK YÜZÜNÜ AÇIKLADI !
Levent Özenç
Levent özenç Yazdı! 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü!
ÖMER FATİH İKİZ
Balıkesirde Almanca’yı Çok İyi Bilen Takım Arkadaşları Arıyoruz Yüksek Maaş Sigorta Yüksek Pirim
Osman Yurdusev
BALIKESİR’DE 26 ÖĞRETMENE GÖZALTI ŞOKU! İşte İsimleri !
ANKETLER (Tümü)
Reklam
Copyright ©2014 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.